Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
ARTYKUŁ SPONSOROWANYMotoryzacja, Transport

Przewóz lądowy figur kiedyś i dzisiaj – podróże za granicę busami

Przewóz lądowy figur kiedyś i dzisiaj – podróże za granicę busami

Wymóg przemieszczania się towarzyszy człekowi już od zawsze. Wieki temu wolno było liczyć tyko na własne nogi. Nic zatem nadzwyczajnego, iż transport od jednego miejsca do drugiego zajmował nawet parę miesięcy. W następnej kolejności do transportowania używano zwierzęta pociągowe. Taka podróż była mniej denerwująca, jednakowoż cały czas zajmowała wiele czasu. Zwierzęta bowiem, tak samo jak ludzie potrzebowały odpoczynku, co o wiele wydłużało podróż.

Intensywnym przełomem była kolej. To dzięki niej podróż była wiele wygodniejsza. Podróżny nie musiał troskać się warunkami pogody. Nic mu już nie kapało na głowę. Niemniej jednak pierwsze parowozy nie należały do nadmiernie prędkich, w związku z tym nie trudno się domyślić, że przewóz osób w ten sposób bezustannie zajmował mnóstwo czasu. Mimo tego, iż kolej ciągle się rozwijała, to ludność żyjąca w XIX wieku i w połowie XX wieku ciągle jeździła końmi. Pociągiem jeździło się na dłuższe trasy, zwłaszcza za granicę. Tymczasem trasę kilku lub kilkudziesięciu kilometrów pokonywano końmi.

Podróżny siedział sobie w karecie lub ewentualnie wolancie i zmierzał do finiszu. Prawdziwym przełomem był okres międzywojenny, w którym miał miejsce gwałtowny rozwój techniki. To wówczas właśnie zaczęły pojawiać się pierwsze auta, a po miejskich ulicach jechały pierwsze tramwaje. W owym czasie poruszanie się na bliskie dystanse znacznie się upowszechniło. Już tylko sprawą czasu było, by transport osób stał się coraz szybszy oraz coraz bardziej wygodny.

Za tramwajami przyszły też autobusy. Z początku woziły one ludzi na krótkie odcinki. Na dłuższe szlaki wybierano kolej, która też się rozwijała. Ciuchcie wymieniono pociągami spalinowymi bądź też elektrycznymi. Im bliżej końca XX wieku, tym autobusy były coraz lepsze oraz coraz szybsze. Komunikacja automobilowa do tego stopnia się rozwinęła, że w 1945 roku powstał transport powszechny nazywany popularnie PKSem. Skrót ten tłumaczy się jako Państwowa Komunikacja Samochodowa. Przedsiębiorstwo w całości należało do skarbu państwa. Zajmował się nie tylko przewozem osób, jednakowoż oraz przewozem rzeczy za pomocą aut ciężarowych.

W PKSie ciągle były jakieś podziały. Od lat dziewięćdziesiątych rozpoczęto proces prywatyzacji i tworzyły się różne spółki. W ostatnich latach, gdzie w gospodarce rządzi rywalizacja, powstały prywatne firmy komunikacyjne oferujące w swych usługach https://ar-speed.pl/. Podróż prywatnymi liniami ma mnóstwo walorów. Przede wszystkim jest taniej. Prywaciarze mają o dużo mniej skomplikowaną administrację, wobec tego nie pragną zatrudniać tyle osób, co kolej lub też PKS. Właśnie wobec tego stać ich, żeby zaoferować niższe opłaty, co jest niezmiernie istotne dla podróżnych.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz