Alkohol etylowy (znany również jako etanol lub alkohol zbożowy) to achromatyczna palna ciecz o głębokim zapachu oraz smaku. Ma wzór chemiczny CH3CH2OH i był używany w wielu rolach od czasów starożytnych. W swojej najpowszechniejszej postaci alkohol etylowy jest aktywnym czynnikiem trunków alkoholowych, takich jak piwo, wino oraz napoje spirytusowe.
Nie tylko wolno go bez ryzyka konsumować w malutkich dawkach, jednak działa również jako specyfik depresyjny, który spowalnia aktywność ośrodkowego układu nerwowego, powodując zatrucie, gdy zostanie spożyte zanadto mnóstwo. Może być też toksyczny dla zwierząt, jeśli zostanie połknięty w wielkich stężeniach. Poza celami rekreacyjnymi alkohol etylowy jest też używany w przemyśle do rozmaitych towarów, w tym paliw, lekarstw, pestycydów i materiałów zapachowych.
Jako dodatek do mieszanek benzynowych intensyfikuje liczbę oktanową, co wspiera ograniczyć stuki w silniku przy wyższych stopniach sprężania. W zimnym klimacie można go dodawać do oleju napędowego w celu zminimalizowania woskowania spowodowanego niskimi temperaturami – chcesz dowiedzieć się znacznie więcej, zobacz alkohol etylowy skażony. Niska temperatura wrzenia etanolu sprawia, że nienagannie nadaje się do przenoszenia cząstek w procesach destylacji w czasie tworzenia przeróżnych rodzajów napojów alkoholowych, takich jak whisky czy gin.
Jego niska lotność sprawia, że jest bezpieczny w obsłudze bez konieczności wykorzystywania specjalistycznego wyposażenia lub ewentualnie procedur bezpieczeństwa; prócz tego jego atrybuty przeciwdrobnoustrojowe powodują, iż jest korzystny w środkach sprzątających, takich jak alkohol do wycierania lub ewentualnie środki do dezynfekcji rąk. Ogólnie rzecz biorąc, alkohol etylowy jest ważną częścią stworzonego przez nas codziennego swojego życia; niezależnie od tego, czy od czasu do czasu pijemy piwo z przyjaciółmi, czy również przemywamy ręce przed obiadem z rodem, wszyscy jesteśmy narażeni na tę wszechstronną cząsteczkę w pewnym momencie stworzonego przez nas dziennego życia.