Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Budownictwo, Przemysł

Podstawowe zasady związane z użytkowaniem butli na gazy techniczne

Podstawowe zasady związane z użytkowaniem butli na gazy techniczne

Sporo przemysłowych gałęzi powszechnie korzysta z rozmaitych technicznych gazów. Wykorzystuje się je przykładowo do produkcji napojów gazowanych, w pracach spawalniczych czy nawet w domowych kuchenkach. W zależności od rodzaju występują one w jednym z dwóch stanów, czyli skroplonym i lotnym. Każdy taki gaz charakteryzuje się innymi parametrami fizycznymi i chemicznymi, niektóre z nich przykładowo są łatwopalne i wymagają dużej ostrożności. Do przechowywania gazów technicznych wykorzystywane są dedykowane butle, wykonane najczęściej ze stali lub aluminium.

Każdy rodzaj gazu będzie wymagał innego rodzaju butli, a ich zamiana z reguły nie jest możliwa. Z uwagi na wysokie ciśnienia i wiążące się z tym ryzyko wybuchnięcia takie Butle spawalnicze będą wymagać właściwego traktowania oraz przechowywania. W pierwszej kolejności należy unikać ich uderzania i rzucania, ponieważ może to sprowadzić niebezpieczeństwo. Należy też unikać wysokich temperatur, dlatego nie można ich trzymać blisko źródeł ciepła albo na słońcu. Najodpowiedniejsze będą do tego zacienione pomieszczenia z dobrą wentylacją, w których będzie dodatkowo możliwość ustawienia wszystkich butli na stojąco. Obowiązkowo trzeba obserwować, czy nie dzieje się nic niepokojącego, czy to z samą butlą, czy zaworem. Jeśli zostaną zauważone jakieś nieszczelności, to należy wezwać do tego odpowiedniego specjalistę.

W żadnym wypadku nie można przeprowadzać samodzielnie naprawy, ponieważ może to być niebezpieczne. Przepisy w naszym kraju wymagają też, żeby każda butla do argonu posiadała homologację. Jest to niezwykle istotna sprawa, gdyż w ten sposób będzie wiadomo, czy będzie ją można dalej użytkować, czy należy poddać złomowaniu. Podczas takiej homologacji jest sprawdzany dokładnie stan techniczny w środku i na zewnątrz, oraz wykonuje się próbę ciśnieniową. Pozytywny rezultat takiego badania powinien być oznaczony na powierzchni butli, właściciel także otrzyma odpowiednie dokumenty.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz